Donedávna jsem myslel, že pánové Kalousek a Nečas nerozumějí elementární logice. Všichny daňové a finanční opatření v posledních letech končí fiaskem, ale oni v těchto opatřeních stále pokračují. Zvýšili spotřební daň na pivo, ale peníze do rozpočtu nedostali – lide přestálí pít pivo. Zvýšili spotřební daň na paliva, ale peníze do rozpočtu nedostali – lide přestali jezdit autem. Zvýšili DPH, ale peníze do rozpočtu nedostali – lide přestali nakupovat. Navíc klesla česká ekonomika – a to jako jediná ze všech středoevropských. Snad to musí být jasné každému – zvýšení daní pro naplnění rozpočtu nefunguje. Už by to pochopil, jak elegantně říká pan Nečas, i debil, ale pánové předseda vlády a ministr financí se zvyšováním daní plánují pokračovat. Není možné, - řekl jsem si, - aby tak vysoce postavení lide byli natolik slepí. Možná mají nějaký strategicky plán, který prozatím tají? Ale jaký?

Poctivě jsem se nad tím zamyslel, porovnal jsem fakta, a mám to! Odpověď je docela snadná.  Stačí vzpomenut na dvě věci: že daňový balík se hlasuje společné s restitučními zákony, a že pánové Kalousek a Nečas jsou oddaní katolíci.

Když je to jasné, tak jasné je i to, že „špatné“ následky vládních opatření nejsou chybou, ale záměrem. Pokud přiznáme, že jejich cílem nebylo naplnit rozpočet, ale něco úplně jiného, zejména odvrátit lidi od divokého konzumerizmu a přivést je k duchovnímu obrození, všechno začíná dávat smysl.

Možná vláda zvýšila spotřební daň na pivo nikoliv pro to, aby vybrala více na daních, ale právě pro to, aby lide přestali pít pivo – a povedlo se jí to. Zvýšila spotřební daň na paliva právě pro to, aby lidé přestali jezdit autem – a povedlo se jí to. Zvýšila DPH, aby lidé přestáli nakupovat jako blázni – a povedlo se jí to. Ale plán ještě není dokončen.  

Teď zvýší přímé daně, aby lidé přestáli pracovat – a oni přestanou. Sníží živnostníkům paušály, aby přestali podnikat – a oni přestanou. Ukončí daňové slevy na děti, aby se lidé přestali rozmnožovat  – a oni přestanou. A co má člověk dělat, kdy nepracuje, nenakupuje, nepije a nerozmnožuje se? To je snad jasné: obrátit se k Bohu, modlit se a postit se, a v nejlepším případě se stát mnichem a odejít do kláštera.

Ale je tu jeden problém: dnes existující konventy nebudou stačit.  Pravé kvůli této budoucí poptávce, současně se zvýšením daní, odevzdává vláda církve obrovský majetek.

Takže takzvané „pravicové“ vládní reformy, v jejichž rámci vláda dosud většinou zvyšovala daně, omezovala lidské soukromí a valila na podnikatele nové regulace, nedávají smysl, jen pokud vnímáme „pravicové“ jako „omezující zásah států do kapes a životů lidí“ – což reformy této vlády zřejmě nejsou a nebudou. Když budeme vnímat „pravicové“ jako „konzervativní, mravné a náboženské“, tak zjistíme, že všechno je jak má být.

Nevím, jestli se ten předpokládaný vládní plán duchovního obrody národa, srovnatelný jen s rekatolizací Čech a Moravy po Bílé Hoře, podaří uskutečnit. Možná je na to příliš ambiciózní. Ale pokud to zkolabuje a Češi nebudou ochotni odejít do klášterů i po nových daních, měli by tam odejít aspoň poslanci vládní koalice. Však po těchto „reformách“ už nebude tato pravice rozlišitelná od levice a v příštích volbách nevyhnutelně utrpí historický debakl, takže v politice budou muset skončit. Možná je to tak zvaný „Plan B“ a tato skupinová tonzura je také skutečným cílem vlády. Už během tohoto týdne se dozvíme, jestli všichni koaliční poslanci chtějí jít do kláštera nebo je tam také několik těch, kteří chtějí v politice zůstat.